Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego podoba ci się ta a nie inna muzyka? Okazuje się, że nie bez znaczenia jest to, jakiej muzyki słuchamy. Preferowany gatunek może mówić o nas wiele. Nasz gust muzyczny kształtuje się do około 20 roku życia. Po przekroczeniu tego okresu mamy raczej stałe upodobania jeśli chodzi o konkretny gatunek muzyczny na całe życie. Sprawdź, czy to, jaki najbardziej lubisz rodzaj muzyki zgadza się z opisami osobowości. A więc, co mówi o tobie muzyka, którą najbardziej preferujesz i najczęściej słuchasz?
Oryginalni fani muzyki alternatywnej
To chodzący introwertycy, czyli osoby, które od świata zewnętrznego, bardziej skupieni są na swoim wnętrzu. Są raczej nieśmiałe i osamotnione. Nie znoszą tłumów. Wolą bardziej przebywać w swoim własnym towarzystwie, na przykład w domowym zaciszu, lub przy kameralnych spotkaniach ze znajomymi. To przede wszystkim kreatywni ludzi. Do grupy tej należą często malarze, pisarze, czy inni artyści. Nie dla nich jest praca w grupie. Lubią wszystko wcześniej zaplanować. To również dobrzy słuchacze. Nie chwalą się. Mają wysoką inteligencję. Mogą przejawiać stany depresyjne i posiadać niskie poczucie własnej wartości. Są raczej życiowo bierni. Często są też uparci, ale leniwi. W życiu często towarzyszy im niepokój.
Popularny pop dla miłośników hitów radiowych
Są to osoby o pogodniejszym charakterze. Mają bogatą wyobraźnię. Są mocno towarzyskie, lubiące przebywać wśród ludzi i czerpać od tego radość. To także praktyczne dusze, które lubią kiedy wszystko jest jasne. Z chęcią podejmują się pracy oraz innych aktywności, co daje im ogromną radość. Fani popularnych piosenek granych w najpopularniejszych rozgłośniach radiowych to bardzo szczere osoby, lubiące spontaniczność, prostotę. Mają zwykle wysokie poczucie humoru. Uważają, że są bardzo atrakcyjne w oczach innych. Mimo wszystko nie lubią podejmować nowych doświadczeń. Mają swoje, często konserwatywne poglądy polityczne.
Muzyka klasyczna dla prawdziwych melomanów i nie tylko
Kochają taką muzykę zwłaszcza introwertycy, których cechuje dystans do świata i do siebie. Mimo wszystko są do niego bardzo przyjaźnie nastawieni. Fani spokojnych rytmów wyróżniają się kreatywnością, wysoką pewnością siebie. Cenią siebie, ale też są postaciami dramatycznymi. Oznacza to tyle, że są bardziej podatni na negatywne emocje i łatwiej im na przykład targnąć na swoje życie.
Jazz albo blues
Szczególnie takie rytmy uwielbiają ekstrawertycy. Są to osoby, którym bardzo zależy na uznaniu ze strony innych ludzi, otoczenia. Lubią czuć się doceniani. Chętnie podejmują nowe wyzwania. Zwykle wyglądają na osoby bardzo pewne siebie oraz zdecydowane. Są impulsywne, zwłaszcza podczas podejmowania decyzji. Kochają kontakt z drugim człowiekiem i zazwyczaj utrzymują bardzo aktywne, szybkie tempo życia. Wpadają zwłaszcza w trudnych sytuacjach w nerwowość, która może czasem prowadzić nawet do histerii. Odpoczynek wolą spędzać aktywnie. Często również są zmęczeni, z powodu narzuconego sobie tempa. W grupie wolą być przywódcami. Łatwo im nawiązać i utrzymać nowe kontakty. Nie lubią lenistwa. Wolą mówić mniej w grupie, w towarzystwie. Mają wrodzoną inteligencję, która jest znacznie wyższa od innych. Są to ludzie także kreatywni. Posiadają wysokie poczucie własnej wartości. Cechuje ich wysoka ambicja. To ludzie o skomplikowanej naturze, nastawieni na rozwój intelektualny oraz nowe doświadczenia.
Rock wcale nie taki straszny jak go malują
Prawdziwi fani rocka to nie osoby, które są zbuntowane, agresywne, mocne w słowach i czynach. To także ludzie, którzy są kreatywni, z natury spokojni, lekko wycofani. Odznaczają się nieco powściągliwością w życiu, również w kontaktach z innymi. Są na ogół mało pewni siebie. Nie są również asertywni. Brakuje im stawiania granic innym. Mimo wszystko kochają swoją rodzinę i bardzo się o nią troszczą.
Hip hop nie tylko dla ludzi ulicy
Wcale miłośnikami tego nurtu nie są osoby zbuntowane. Tak naprawdę to ludzie, którzy odznaczają się otwartością do świata i do ludzi. Są bardzo towarzyscy. Poza tym szybko i łatwo nawiązują nowe kontakty. Dobrze dogadują się z innymi ludźmi. Mają stosunkowo wysokie poczucie własnej wartości.
Reagge dla wyluzowanych
Miłośnicy tego nurtu muzycznego mogą nam się kojarzyć z dredami, luźnym sposobem bycia, z dość pokojowymi poglądami na świat. Muzykę taką możemy łączyć na przykład z Bobem Marleyem. To prawda, że gatunek reagge niesie swoje przesłanie. Fani tych dancehallowych brzmień to ludzie o spokojnej duszy, bardzo towarzyscy, lubiący otaczać się innymi ludźmi i przebywać z nimi. Są pewni siebie, jednak trochę leniwi. Nie lubią ciężkiej pracy.
Emocjonalny soul
Soul to muzyka od serca, z duszą. To często ballady, o lirycznym brzmieniu. Dawniej reprezentowała tą grupę na przykład Diana Ross, Aretha Franklin, czy Whitney Houston. Obecnie zaś przedstawicielem takiej muzyki może być na przykład Alicia Keys. Pochodząca rodem od czarnoskórych Amerykanów muzyka soul dzisiaj jest bardzo popularna. Głównie osoby, które jej słuchają to spokojne, pewne siebie, kreatywne oraz inteligentne postacie. Są to poza tym ludzie bardzo pozytywni o wielu dobrych cechach i zaletach.
Podsumowanie
Okazuje się, że to, czego słuchamy ma swoją psychologię. To, którą muzykę wolimy może dużo mówić o tym, jacy jesteśmy sami. To, czy ktoś lubi pop, jazz a może alternatywę nie jest bez znaczenia. Nie jest zawsze tak, że heavy metalu słuchają osoby agresywne, a melomani uwielbiający muzykę klasyczną to osoby z natury spokojne. Powiedzenie „powiedz, jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci kim jestem” nabiera sensu. Zwłaszcza, że badania na temat zależności słuchanej muzyki a naszego charakteru rozpoczęto całkiem niedawno. Czy opisy te pasują do ciebie?
Myślę, że w większości przypadków można się z tym zgodzić, ponieważ bywają wyjątki od reguły. Ja lubię słuchać latino, więc chyba jestem w grupie „Pop dla miłośników hitów radiowych”:)